KUND
FRED. OLSEN & CO
Microsoft Dynamics för tillväxt och effektivisering
Fred. Olsen & Co har valt Knowit som samarbetspartner för implementeringen av Microsoft Dynamics 365 (D365). Avtalet ska stödja bolagets fortsatta tillväxt och effektivisera affärsprocesserna genom att samla flera av koncernens bolag på en gemensam plattform.

BAKGRUND
En organisation med höga krav på samordning
Fred. Olsen & Co är ett norskt bolag som levererar administrativa tjänster till Bonheur ASA och andra Fred. Olsen-relaterade bolag. Verksamheten omfattar bolag inom bland annat förnybar energi, shipping, havsbaserad vindkraft och kryssningsverksamhet, både genom helägda dotterbolag och andra investeringar.
Organisationen består av flera bolag och verksamhetsområden, vilket ställer höga krav på samordning och styrning på koncernnivå.
UTMANING
En komplex organisationsstruktur
Den komplexa organisationsstrukturen gjorde det utmanande att arbeta enhetligt med ekonomi- och verksamhetsprocesser över hela organisationen. Bristande tillgång till realtidsdata, begränsad skalbarhet och svårigheter att få en samlad överblick över koncernens aktiviteter försvårade både styrning och beslutsfattande.
LÖSNING
Implementering av Microsoft Dynamics 365
Knowit valdes som implementeringspartner för Microsoft Dynamics 365. Genom en kunnig och förtroendeskapande presentation av plattformens möjligheter tydliggjorde Knowit hur D365 kan möta Fred. Olsen & Co:s behov på ett framtidssäkert och skalbart sätt. Lösningen omfattar flera av de bolag som Fred. Olsen & Co i dag stödjer och tar tillvara bredden i Microsofts plattform, vilket möjliggör en mer sammanhållen, effektiv och flexibel styrning av koncernens verksamhet.
RESULTAT
Snabbare beslutsprocesser och ökad effektivitet
Genom implementeringen av Microsoft Dynamics 365 förväntar sig Fred. Olsen & Co bättre tillgång till data över hela organisationen, snabbare beslutsprocesser och effektivare arbetsflöden. Jørn Johansen, Chief Group Controller på Fred. Olsen & Co, uttrycker stor tillfredsställelse med samarbetet och ett starkt förtroende för Knowit som långsiktig partner.
Knowit gjorde ett mycket bra arbete i presentationen av Microsoft Dynamics 365, på ett kunnigt och förtroendeingivande sätt. Vi är mycket nöjda med att ha etablerat Knowit som en långsiktig samarbetspartner.
Jørn Johansen Chief Group Controller
Fred. Olsen & Co.
Vill du veta hur vi kan hjälpa dig?
Slå en signal eller skicka ett meddelande så kontaktar vi dig.

Carin Strindmark
Affärsområdeschef
Knowit Insight