Hoppa till huvudinnehåll
Till startsidan på Knowit

KUND

GÖTEBORGS STAD

Från tung Word-fil till sökbar dokumenthanteringsplan för Göteborgs Stad

OFFENTLIG SEKTOR

Många medarbetare inom Göteborgs Stads omsorgsförvaltningar hanterar information i sitt dagliga arbete, utan att vara specialister på dokumenthantering. Tillsammans med Knowit har staden ersatt en tung, svårsökt Word-fil med Klara dialog – en webbaserad plattform som gör dokumenthanteringsplanen sökbar och tillgänglig för fler.

BAKGRUND

En tung Word-fil som blev en flaskhals

Omsorgsförvaltningarna* i Göteborgs Stad har sedan 2019 använt Klara, Knowits system för informationsförvaltning. Det de däremot inte hade infört var Klara dialog, vilket är den del av Klara som gör det möjligt att tillgängliggöra dokumenthanteringsplanen för de många medarbetare som är involverade i informationshanteringen i stadens stora förvaltningar.

Under våren 2023 inledde Göteborgs Stad arbetet med att modernisera dokumenthanteringsplanen. Den låg tidigare i en omfattande Word-fil som var svår att söka i, tung att redigera och begränsad av tabellformatets A4-logik. Möjligheten att lägga till fördjupande information var begränsad och redaktionella ändringar blev snabbt tidskrävande. 

* förvaltningen för funktionsstöd, äldre samt vård- och omsorgsförvaltningen, socialförvaltningarna centrum, hisingen, sydväst och nordost. 


UTMANING

Från tabellogik till webbaserat system

Målet var initialt att ersätta Word-filen med Klara dialog, som gör det enklare för medarbetarna att hitta och förstå verksamhetens processer, informationstillgångar, regler och anvisningar. 

 

På längre sikt handlade det om att öka medvetenheten i organisationen och få fler medarbetare att använda planen som ett aktivt stöd i sitt arbete. Detta var särskilt viktigt för de medarbetare som arbetar med informationshantering, men som inte har dokumenthantering som sin främsta arbetsuppgift.

Arbetet innebar flera utmaningar. Göteborgs Stads riktlinjer för hur en dokumenthanteringsplan ska vara utformad är anpassade för tabeller i dokument, inte för ett webbaserat system som Klara dialog. Systemet har dessutom fördefinierade funktioner som behövde beaktas.

Frågor uppstod kring hur inledande och beskrivande texter skulle hanteras, hur handlingstyper som förekommer i flera processer skulle presenteras och hur regler för gallring skulle synliggöras på ett tydligt sätt. Eftersom dokumenthanteringsplanen måste fastställas genom beslut krävdes även ställningstaganden kring hur en databas skulle beslutas och versionshanteras. 

Göteborgs Stads logotyp
Digitala dokument

LÖSNING

Från Word till Klara dialog, steg för steg

Tillsammans med Knowit blev lösningen att etablera Klara dialog som ny plattform för dokumenthanteringsplanen. Arbetet inleddes med att anpassa verktyget efter Göteborgs Stads grafiska profil och definiera vilka beskrivningsfält som skulle användas, vilka som skulle publiceras och vilka som behövde tillföras.

Innehållet i den befintliga Word-filen strukturerades om och fördes över till en särskild Excel-fil inför importen. I samband med detta utökades informationen för att bättre motsvara verksamhetens behov. Därefter importerades materialet till Klara dialog och felaktiga poster justerades manuellt. 

För att skapa kännedom i organisationen kommunicerades den nya lösningen via intranätet, film och nyhetsbrev. Under samma period infördes även ett nytt ärendehanteringssystem för samtliga förvaltningar i Göteborgs Stad. Dokumenthanteringsplanen inkluderades då i utbildningen för handläggare, vilket ytterligare stärkte kopplingen till det dagliga arbetet. 

Bildkollage med bilder från Göteborg.

RESULTAT

Enklare att hitta rätt information i vardagen

Arbetet med dokumenthanteringsplanen är kontinuerligt och de långsiktiga effekterna är därför svåra att mäta i exakta tal. Responsen från medarbetarna inom förvaltningen för funktionsstöd har däremot varit positiv.

Klara dialog upplevs som lätt att söka i och sökresultaten och informationen är enkla att förstå. Jämfört med den tidigare tabellfilen är verktyget enklare att använda och gör det möjligt för medarbetarna att hitta rätt information utan att lägga onödigt mycket tid på att leta. Det är särskilt värdefullt för de medarbetare som behöver hantera information i sitt arbete, men som inte har dokumenthantering som sin främsta prioritet i vardagen.

Med Klara dialog har dokumenthanteringsplanen gått från en statisk fil till en levande och sökbar struktur. Det skapar bättre förutsättningar för en tillgänglig, rättssäker och effektiv informationshantering över tid. 

Läs mer om Klara här.


Vill du veta hur vi kan hjälpa dig?

Slå en signal eller skicka ett meddelande så kontaktar vi dig.

Mikael Monié

Affärsansvarig

Secure Solutions